Natanko eno leto pred začetkom poletnih olimpijskih iger v Tokiu je naslov svetovne prvakinje v razredu laser radial osvojila Anne-Marie Rindom iz Danske. Kim Pletikos je tekmovanje v zalivu Miho končala na 64. mestu, Lin Pletikos pa na 71.. Čeprav Portorožanki Sloveniji nista prijadrali olimpijske norme, imata zanjo dobre možnosti prihodnje leto v Genovi.
Po zadnjih dveh plovih finalne serije in odbitku drugega najslabšega rezultata, je ostalo ime na čelu rezultatske lestvice nespremenjeno – Anne-Marie Rindom. Za Danko je to drugi naslov svetovne prvakinje v razredu laser radial, ki se z zlato lovoriko prvič proslavila 2015 v Omanu. Organizatorji so s srebrom v Sakaiminatiju ovenčali Marit Bouwmeester, olimpijsko prvakinjo iz Ria in drugo lani v Aarhusu. Na zadnjo stopničko zmagovalnega odra se je s sedmega mesta vzpela Britanka Aloson Young, katere najbolj zveneč uspeh ostaja naslov svetovne prvakinje iz leta 2016.
Izmed dveh slovenskih predstavnic je bila v enajstih odjadranih regatah vseskozi boljša Kim Pletikos, ki je v kvalifikacijah zgrešila zlato floto za samo dve mesti. V finalni seriji se posledično ni mogla boriti za eno od desetih razpoložljivih olimpijskih vozovnic, je pa s končnim 64. mestom v konkurenci 111 jadralk in 15. mestom Slovenije v razvrstitvi držav, ki še nimajo olimpijske kvote potrdila, da sodi v najožji krog favoritinj prihodnje leto v Genovi. Tam bosta Evropejkam na voljo zadnji dve mesti za Tokio 2020 in če bi po tem ključu razdelili kvote že v Sakaiminatiju, bi ti pripadli Španiji in Sloveniji.
Lin Pletikos je za starejšo sestro zaostala sedem mest in prvenstvo v ženskem olimpijskem enosedu končala skupno 71.. Ker je izredno hitra v šibkih vetrovih, bo tudi ona aprila prihodnje leto v Genovi močan slovenski adut.
KONČNI VRSTNI RED – 11 regat, dva odbitka
1. DEN Anne-Marie Rindom – 50 točk
2. NED Marit Bouwmeester – 86 točk
3. GBR Alison Young – 89 točk
…
64. SLO Kim Pletikos – 153 točk
71. SLO Lin Pletikos – 179 točk
10 držav, ki so v Sakaiminatiju izpolnile olimpijsko normo
1. Hrvaška (Elena Vorobeva 20. mesto)
2. Litva (Viktorija Andrulyte 28. mesto)
3. Argentina (Lucia Falasca 32. mesto)
4. Belorusija (Tatiana Drozdovskaya 40. mesto)
5. Avstralija (Zoe Thomson 41. mesto)
6. Urugvaj (Dolores Moreira 44. mesto)
7. Rusija (Ekaterina Zyuzina 45. mesto)
8. Irska (Aisling Keller 46. mesto)
9. Nova Zelandija (Olivia Christie 47. mesto)
10.Ciper (Marilena Makri 50. mesto)
———-
11. Gvatemala (Isabella Maegli Agüero 51. mesto)
12. Tajska (Kamolwan Chanyim 52. mesto)
13. Španija (Cristina Pujol Bajo 53. mesto)
14. Sveta Lucija (Stephanie Devaux-Lovell 54. mesto)
15. Slovenija (Kim Pletikos 64. mesto)